07 marec 2007

Kantavtor - Tomaž Pengov

V novi Mladini (št. 8 ali 9) si lahko preberete zelo zanimiv intervju s kantavtorjem Tomažem Pengovom - poosebljena, realna verzija Matjaža iz Pimlica. Opisuje svoje prijateljstvo z Deklevo in kako lahko samo (in izključno) on razume njegove pesmi. Veliko podobnosti se najde med knjigo in med tistim kar je bilo izrečenega v intervjuju, zato vsem, ki vam je morda knjiga všeč (ali pa tudi ne - za boljše razumevanje) toplo priporočam v branje.

Tu je pa kratek predgovor z Mladinine strani o intervjuju:

Pripotovanje hrepenenca

Tomaž Pengov, kantavtor

Tomaž Pengov je eden najpomembnejših slovenskih kantavtorjev, pravzaprav prvi slovenski kantavtor. Leta 1973 je izdal album Odpotovanja, ki velja za prvo neodvisno posneto slovensko ploščo. Šele za njim so se s takšnim izdelkom lahko pohvalili Tomaž Domicelj, Marko Brecelj, Andrej Šifrer ali Jani Kovačič.
Pengov je svoj LP Odpotovanja delno posnel v domačem stranišču oziroma kopalnici – zaradi dobrega odmeva –, delno pa v studiu Radia Študent. Izšel je septembra 1973. Pri Študentski založbi in komisiji za glasbo pri ŠKUC-u, kar je bilo za takratni družbeni red zelo nenavadno, pokrovitelj plošče pa je bil – kdo drug kot priljubljena revija Mladina.
Sicer pa njegovi prvi nastopi datirajo že v davno leto 1968, ko je igral Boba Dylana in Donovana, potem je prevajal njune pesmi v slovenščino. Po legendarnih Odpotovanjih je pisal skladbe za različne slovenske filme in v bistvu postal širšim množicam znan z malo ploščo z Ježkovo Črno pego in politično Napisi padajo; šlo je za podlago k Pogačnikovemu filmu o Cukrarni. Leta 1979 je izdal singel z glasbo za film Krč. V modernem času je že pred izidom Koncerta izdal dva bolj ali manj preslišana cedeja. Pengov je sodeloval tudi z dvema ansambloma, konec sedemdesetih let z ekipo Salamandra in v praobdobju slovenskega rocka z Mladimi levi, s katerimi je posnel praktično samo en komad – morda najboljši – Oda Ireni. Strokovnjaki ga še vedno cenijo kot pesnika z izjemno globino in izvrstnega kitarista …

Pišeta Miha Štamcar in Deja Crnovič


UPDATE:

Ob današnji prosti uri sem v bližnji gostilni ob prebiranju nove (marčevske) izdaje Playboya zasledil kratek intervju z Tomažem Pengovom (kako popularnost kar naenkrat narašča - hmm, zakaj le?). Najdete pa ga v rubriki 20v (ali dvajset vprašanj), tudi na njihovi spletni strani, kjer pa bo intervju objavljen šele ob naslednji, novi izdaji revije.

Kratko, jedrnato - priporočam v branje.



UPDATE 2.:

Celoten intervju s Tomažem Pengovom iz revije Mladina najdete tukaj!

POZOR!

Komentarji naj bodo samo v povezavi z romanom Pimlico. Prosimo, da vaši prispevki niso žaljivi in da ne vsebujejo besed, ki niso primerne za objavo. V nasprotnem primeru bodo izbrisani.
Komentarji in mnenja obiskovalcev tega bloga izražajo izključno stališča posameznih avtorjev in niso povezane z uredniško politiko tega bloga ali mnenjem in stališčem Silva Katalenića.
Vsa vsebina teh spletnih strani je last Silva Katalenića. Dovoljeno je kopiranje, kradenje in izposoja teh vsebin za lastne namene (za katere pa avtor teh spletni strani ne odgovarja).

Če želi kdorkoli karkoli prispevat za tale blog, naj piše na ta naslov: silvok@gmail.com